Kaser YF8108G Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Kaser |
| SKU: | YF8108G |
| Processor | |
| Processor Speed: | 800 MHz |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 512 MB |
| Max System Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Memory Socket: | DIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus 2.0 HDMI Ethernet - RJ45 |
| Expansion Slots | |
| Slots: | SD Card |
| Software | |
| Operating System: | Android 4.0 |
| Solid State Drive Capacity: | 8 GB |
| Storage | |
| Number of Solid State Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Mouse Keyboard |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Wireless Ethernet - IEEE802.11n Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g Fast Ethernet |
| Case | |
| Chassis Style: | Desktop |
| Dimensions | |
| Height: | 12.5 in |
| Width: | 2.2 in |
| Depth: | 9.5 in |
| Weight: | 2 lbs |