Samsung DP515A2GK02US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | DP515A2GK02US |
| Processor | |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Number of Processor Cores: | Quad-Core |
| Processor Speed: | 2 GHz |
| Memory | |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Socket: | SODIMM |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | HDMI USB - Universal Serial Bus 3.0 USB - Universal Serial Bus 2.0 Ethernet - RJ45 Audio - Microphone In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Line In (1/8" Mini) |
| Expansion Slots | |
| Slots: | SDXC Card SDHC Card SD Card |
| Display | |
| Display Size: | 21.5 in |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Multimedia | |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Wireless Ethernet - IEEE802.11n Wireless Ethernet - IEEE802.11g Wireless Ethernet - IEEE802.11b Fast Ethernet Bluetooth |
| Dimensions | |
| Height: | 15.07 in |
| Weight: | 13.89 lbs |
| Width: | 5.94 in |
| Depth: | 20.63 in |