Sapphire 4H0001042G Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sapphire |
| SKU: | 4H0001042G |
| Additional Specifications | |
| Cable Connectors: | HDMI |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD A-Series |
| Processor Speed: | 1.6 GHz |
| Number of Processor Cores: | Quad-Core |
| Cache Size: | 4 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 32 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Memory Socket: | SODIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus 2.0 USB - Universal Serial Bus 3.0 HDMI Ethernet - RJ45 DisplayPort Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) |
| Expansion Slots | |
| Slots: | SD Card |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | AMD Radeon HD 7660G |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Wireless Ethernet - IEEE802.11n Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g Gigabit Ethernet Bluetooth |
| Case | |
| Chassis Style: | Mini System |
| Dimensions | |
| Height: | 1.24 in |
| Width: | 7.19 in |
| Depth: | 7.78 in |
| Weight: | 1.46 lbs |