Shuttle 0811686003458 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Shuttle |
| SKU: | 0811686003458 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.8 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Memory Socket: | DIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | VGA USB - Universal Serial Bus 2.0 Ethernet - RJ45 Audio - Microphone In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) |
| Expansion Slots | |
| Slots: | SDHC Card SD Card Memory Stick PRO Memory Stick |
| Multimedia | |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Installed Video Memory: | 256 MB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Wireless Ethernet - IEEE802.11n Wireless Ethernet - IEEE802.11g Wireless Ethernet - IEEE802.11b Gigabit Ethernet |
| Case | |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 1 |
| Dimensions | |
| Height: | 6.4 in |
| Width: | 1.5 in |
| Depth: | 9.9 in |
| Weight: | 3.97 lbs |