Shuttle AV49VN Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Shuttle |
| SKU: | AV49VN |
| Memory | |
| Max System Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Interface Connection: | Audio Line In Yes Audio Line Out Yes HDMI Yes DVI Yes Network (RJ-45) Yes |
| Multimedia | |
| Video Bus: | AGP 8X |
| Dimensions | |
| Height: | 1.6 in |
| Width: | 6.5 in |
| Depth: | 7.9 in |
| Additional Specifications | |
| System Board Style: | ATX |
| Network Interfaces Included: | Ethernet (10 Mbps) Yes Wireless Ethernet - IEEE 802.11b/g/n |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Number of AGP Slots: | 1 |
| Controller Type: | IDE (Ultra ATA 133) Controller |
| Number of PCI Slots: | 5 |
| System Chipset: | VIA® VT8235 |