Shuttle DS61V11 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Shuttle |
| SKU: | DS61V11 |
| Memory | |
| Max System Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA/300 |
| Interface Connection: | 4 x USB 2.0 2 x USB 3.0 HDMI Yes DVI Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Case | |
| Chassis Style: | Ultra Small |
| Dimensions | |
| Height: | 1.7 in |
| Width: | 6.5 in |
| Depth: | 7.5 in |
| Weight: | 2.87 lbs |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Barebone System |
| Cable Connectors: | SATA |