Sony SVL2413M1EBCEK Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | SVL2413M1EBCEK |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 2.60 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Cache Size: | 3 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Max System Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Memory Socket: | DIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 3 x USB 2.0 3 x USB 3.0 Firewire Yes eSATA No HDMI Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes Modem RJ-11 No |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Memory Stick Memory Stick Duo Secure Digital (SD) Card Memory Stick PRO-HG Memory Stick MagicGate Secure Digital High Capacity (SDHC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Storage | |
| Included Drives: | Blu-ray Reader/DVD-Writer BD-ROM/DVD-RAM/R/RW |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 8 |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse Webcam Yes Microphone Yes |
| Display | |
| Display Type: | Active Matrix TFT Colour LCD |
| Display Size: | 24 in |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce GT 620M |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Installed Video Memory: | 2 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth Yes |
| Case | |
| Chassis Style: | Desktop |
| Dimensions | |
| Height: | 411.0 mm |
| Width: | 588.0 mm |
| Depth: | 172.0 mm |
| Weight: | 12 kg |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | All-in-One Computer |