Sony VGCJS230JB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VGCJS230JB |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium Dual-Core |
| Processor Speed: | 2.50 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Memory Socket: | 2 Total/0 Free |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Fast Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express 2.0 x16 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator X4500HD |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Home Premium x64 |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 1 x Mini-phone Audio Line In 1 x DC Power Input 1 x RJ-45 Network 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x S/PDIF Out 5 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x 4-pin IEEE 1394 - i.Link |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Display | |
| Display Type: | Active Matrix TFT Color LCD |
| Display Size: | 20 in |
| Max Resolution: | 1680 x 1050 |
| Case | |
| Chassis Style: | All-in-One |
| Height: | 16.1 in |
| Width: | 19.2 in |
| Depth: | 6.18 in |
| Weight: | 18.7 lbs |
| Expansion Slots | |
| Slots: | MultiMediaCard (MMC) Memory Stick PRO Memory Stick Duo Secure Digital (SD) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 16.10" |
| Width: | 19.20" |
| Depth: | 6.18" |
| Weight: | 18.7 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Included Speakers: | Yes |
| Included Monitor: | Yes |
| Product Type: | Desktop Computer |