Sony VGCLT37N Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VGCLT37N |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.5 GHz |
| Cache Size: | 6 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Memory Socket: | SODIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Microphone In (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 Twisted-Pair (XBaseT) FireWire 400/IEEE 1394 - 4 pin Serial - RJ11 Modular (Phone/Telco) USB - Universal Serial Bus 2.0 |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Express Card 34 Memory Stick Duo Type I PC Card Type II PC Card |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Integrated Webcam Keyboard Microphone Mouse Remote Control Subwoofer |
| Display | |
| Included Monitor: | Yes |
| Display Type: | LCD Display w/ XBRITE Technology |
| Display Size: | 22 in |
| Max Resolution: | 1680 x 1050 |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator X3100 |
| Included Speakers: | Yes |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (1000 Mbps) Wireless Ethernet - 11 Mbps IEEE802.11b Wireless Ethernet - 54 Mbps IEEE802.11a Wireless Ethernet - 54 Mbps IEEE802.11g Wireless Ethernet - 540 Mbps IEEE802.11n |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows Vista Business |
| Case | |
| Chassis Style: | All-In-One Desktop |
| Height: | 16.5 in |
| Width: | 25.3 in |
| Depth: | 7 in |
| Weight: | 22.7 lbs |