Sony VGCLT38E Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VGCLT38E |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Cache Size: | 3 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Memory Socket: | SODIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x 4-pin IEEE 1394a - FireWire 1 x DC Power Jack 1 x S/PDIF Out 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Audio Line In 1 x mini-DIN S-Video In 1 x Infrared 5 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 2 x RF |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Express Card 34 Memory Stick Duo MultiMedia Card (MMC) SD Card SDHC Card Type I PC Card Type II PC Card |
| Storage | |
| Included Drives: | BD-RE DL |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Number of Storage Drives Included: | 2 |
| Features | |
| Included Devices: | Integrated TV Tuner Integrated Webcam Keyboard Microphone Mouse Multiple Memory Card Reader Remote Control Subwoofer |
| Display | |
| Included Monitor: | Yes |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen |
| Display Size: | 22 in |
| Max Resolution: | 1680 x 1050 |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce 8400M GT |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Installed Video Memory: | 256 MB |
| Included Speakers: | Yes |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (1000 Mbps) Wireless Ethernet - 11 Mbps IEEE802.11b Wireless Ethernet - 54 Mbps IEEE802.11a Wireless Ethernet - 54 Mbps IEEE802.11g Wireless Ethernet - 540 Mbps IEEE802.11n |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows Vista Home Premium |
| Case | |
| Chassis Style: | All-In-One Desktop |
| Number of Externally Accessible 5.25 Bays: | 1 |
| Number of Internal Bays 3.5: | 2 |
| Height: | 16.5 in |
| Width: | 25.3 in |
| Depth: | 7 in |
| Weight: | 22.7 lbs |
| Dimensions | |
| Height: | 16.50" |
| Width: | 25.30" |
| Depth: | 7" |
| Weight: | 22.70 lb |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| CD-ROM Read Speed: | 24 X (CD CD-R) |
| CD Rewrite Speed: | 8 X (CD CD-R) |
| CD Write Speed: | 8 X (CD CD-R) |
| Chassis Color: | Silver White |
| DVD-ROM Read Speed: | 8 X (DVD DVD-R) |
| System Chipset: | Intel PM965 Express Chipset |
| Video Integration: | Card |
| Included Speakers: | Yes |
| DVD Write Speed: | 8 X (DVD DVD-R) |
| Included Monitor: | Yes |
| DVD Rewrite Speed: | 4 X (DVD DVD-R) |
| Product Type: | Desktop C |
| DVD+R DL Speed: | 2.4 X (DVD DVD-R) |
| DVD-R DL Speed: | 2 X (DVD DVD-R) |
| BD-R Speed: | 2 X (BD BD-R) |
| BD-RE Speed: | 2 X (BD BD-R) |
| BD-ROM Read Speed: | 2 X (BD BD-R) |
| BD-R DL Speed: | 1 X (BD BD-R) |