Sony VGCLV140J Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VGCLV140J |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.53 GHz |
| Cache Size: | 3 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Memory Socket: | 2 Populated |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Gigabit Ethernet Bluetooth Yes |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express 2.0 x16 |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce 9300M GS |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Home Premium x64 |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 1 x A/V In 1 x AC Power-in 1 x Mini-phone Audio Line In 1 x RJ-45 Network 1 x Mini-phone Headphone 1 x 4-pin IEEE 1394 - i.Link 1 x Infrared 1 x Mini-phone Microphone 2 x RF 1 x mini-DIN S-Video 1 x S/PDIF 5 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x HDMI Digital Audio/Video |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Display | |
| Display Type: | Active Matrix TFT Color LCD |
| Display Size: | 24 in |
| Max Resolution: | 1920 x 1200 |
| Case | |
| Chassis Style: | All-in-One |
| Height: | 18.4 in |
| Width: | 25.9 in |
| Depth: | 6.9 in |
| Weight: | 35.30 lbs |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Memory Stick PRO Memory Stick Duo Secure Digital (SD) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 18.40" |
| Width: | 26" |
| Depth: | 6.90" |
| Weight: | 35.30 lb |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Included Speakers: | Yes |
| Included Monitor: | Yes |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Frequency Band: | Built-in 1.3 MP Motion Eye Camera Built-in Microphone with Face-Tracking Technology MultiMedia Features: TV Tuner |
| Software Included: | VAIO MusicBox VAIO Media plus VAIO Movie Story Windows Live OneCare |