Sony VPCJ116FXB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VPCJ116FXB |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i3 |
| Processor Speed: | 2.26 GHz |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Cache Size: | 3 MB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | BD-Reader/DVD-Writer BD-ROM/DVD±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce 310M |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear Mini-phone Headphone Mini-phone Microphone RJ-45 Network IEEE 1394 i.Link |
| Features | |
| Included Devices: | Microphone Yes |
| Display | |
| Display Type: | Active Matrix TFT Color LCD |
| Display Size: | 21.5 in |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Case | |
| Chassis Style: | All-in-One |
| Weight: | 21.60 lbs |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Memory Stick PRO Duo Secure Digital (SD) Card Memory Stick MagicGate |
| Dimensions | |
| Height: | 15.70" |
| Width: | 20.70" |
| Depth: | 7.30" |
| Weight: | 21.60 lb |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Product Series: | J |
| Screen Mode: | Full HD |
| Processor Model: | i3-350M |
| Memory Card Reader: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Dual-Layer Media Support: | Yes |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| Hyper-Threading: | Yes |
| HyperTransport Speed: | Not Applicable |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 4 |
| Audio Line Out: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 4 |