Sony VPCJ118FXB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VPCJ118FXB |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 2.66 GHz |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Cache Size: | 4 MB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 6 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | BD-Reader/DVD-Writer BD-ROM/DVD-RAM/?R/?RW |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | GeForce 310M |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 4 x USB 2.0 Firewire Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse Webcam Yes Microphone Yes |
| Display | |
| Display Type: | Active Matrix TFT Color LCD |
| Display Size: | 21.5 in |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Case | |
| Chassis Style: | All-in-One |
| Weight: | 21.60 lbs |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Memory Stick PRO Duo Secure Digital (SD) Card Memory Stick PRO |
| Dimensions | |
| Height: | 15.70" |
| Width: | 20.70" |
| Depth: | 7.30" |
| Weight: | 21.60 lb |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | Microsoft Office 2010 Starter Anti-Virus Software: Norton Internet Security 2010 30-Day Trial Offer Sony Creativity Suite: PMB-VAIO Edition VAIO Media Gallery System Maintenance and Support: VAIO Care |
| Product Model: | VPCJ118FX/B |
| Product Series: | J |
| Brand Name: | Sony |
| Screen Mode: | Full HD |
| Processor Model: | i7-62 |