Supermicro SYS1017AMP Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Supermicro |
| SKU: | SYS1017AMP |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.86 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Memory Socket: | DIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | VGA USB - Universal Serial Bus 2.0 USB - Universal Serial Bus 3.0 HDMI Ethernet - RJ45 DisplayPort Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Line In (1/8" Mini) |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Dimensions | |
| Height: | 2.68 in |
| Width: | 7.68 in |
| Depth: | 7.68 in |
| Weight: | 3.86 lbs |