ViewSonic VPC190B7HUS01 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | ViewSonic |
| SKU: | VPC190B7HUS01 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.66 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Gigabit Ethernet |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 6 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB RJ-45 Network Mini-phone Microphone Mini-phone Headphone |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse Webcam Yes |
| Display | |
| Display Type: | Active Matrix TFT Color LCD |
| Display Size: | 18.5 in |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Case | |
| Chassis Style: | All-in-One |
| Weight: | 12.68 lbs |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card xD-Picture Card MultiMediaCard (MMC) Memory Stick |
| Dimensions | |
| Height: | 14.60" |
| Width: | 18.10" |
| Depth: | 6.50" |
| Weight: | 12.68 lb |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Product Model: | VPC190 |
| Brand Name: | Viewsonic |
| Screen Mode: | WXGA |
| Processor Model: | D510 |
| Green Compliance: | Yes |
| Memory Card Reader: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| QuickPath Interconnect: | Not Applicable |
| Hyper-Threading: | Yes |
| HyperTransport Speed: | Not Applicable |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 6 |
| Audio Line Out: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 6 |