Visionman VBBI2N7300 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Visionman |
| SKU: | VBBI2N7300 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium Dual-Core |
| Processor Speed: | 2.50 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce 9300 |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA/300 |
| Interface Connection: | 6 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x eSATA 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x DisplayPort Digital Audio/Video 1 x HDMI Digital Audio/Video 1 x DVI Digital Video S/PDIF 4-pin Type A USB Front RJ-45 Network |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Additional Specifications | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Product Model: | VBBI-2N7300 |
| Brand Name: | Visionman |
| Processor Model: | E5200 |
| 64-bit Processing: | Yes |
| QuickPath Interconnect: | Not Applicable |
| HyperTransport Speed: | Not Applicable |
| RAID Support: | Yes |
| eSATA: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 6 |
| Total Number of USB Ports: | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 6 |