| Basic Info |
| Brand: | Asko |
| SKU: | D5536XXLFISOF |
| Specifications |
| Drying method: | Turbo Drying |
| Status Light: | Yes |
| Fan Dry: | Yes |
| Steam Wash: | Yes |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | Yes |
| Touch Sensitive Controls: | Yes |
| Softener: | Yes |
| Cutout Max. Height: | 36" |
| Max. Height: | 35.88" |
| Soil Sensor: | No |
| Color Class: | Panel Ready |
| Noise Level: | 46 dBA |
| Rinse Only Cycle: | No |
| Depth with Door at 90 Degrees: | 48.38" |
| NSF Certified: | No |
| Heated Dry: | No |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Air Dry: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Parts and Labor: | 2 Years |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Warranty Terms: | 1 Year |
| Number of Racks: | 3 |
| Depth with Handle: | 24.88" |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Filter: | Manual |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Cutout Height: | 33.88" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Semi-Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 10 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 22.88" |
| Height: | 33.88" |
| Width: | 24" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 16 Place Settings |
| Voltage: | 120 Volts |
| Energy Star: | No |
| Weight: | 110 lbs |
| Color: | Stainless Steel |