| Basic Info |
| Brand: | Asko |
| SKU: | D5628XXLS |
| Specifications |
| Width: | 24" |
| Adjustable Front Legs: | Yes |
| Length (Cord): | 46.437" |
| Energy consumption/cycle: | 1.07 kWh |
| Estimated yearly energy consumption: | 231 kWh |
| Wash performance: | A |
| Energy Class: | A++ |
| Length (Outlet hose): | 41.75" |
| Length (Inlet hose): | 66.125" |
| Max Loading Height (Lower Basket): | 13.75" |
| Max Loading Height (Upper Basket): | 9.062" |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 46 dBA |
| Quick Wash: | Yes |
| Exterior Width: | 23.437" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Control Style: | Semi-Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 9 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 23.25" |
| Height: | 34.25" |
| Watts: | 1300 Watts |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 10 Place Settings |
| Energy Star: | No |
| Color: | Stainless Steel |