Asko D5894XXLFI Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asko |
| SKU: | D5894XXLFI |
| Specifications | |
| Noise Level: | 44 dBA |
| Star-K Certified: | No |
| Quick Wash: | Yes |
| series: | XXL |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Dry Type: | Vented |
| Delay Start: | Yes |
| Number of Spray Arms: | 2 |
| Fold-Down Tines: | Yes |
| Adjustable Upper Rack: | Yes |
| Temperature Settings: | 6 |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | Yes |
| China/Crystal Setting: | Yes |
| Water Filtration: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| Electronic Display: | Yes |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | Yes |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 15 |
| Volts: | 120 Volts |
| Total Capacity: | 17 place settings |
| Control Type: | Digital |
| Depth: | 22.875" |
| Height: | 36.5" |
| Width: | 24" |
| Type: | Built-in |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Panel Ready |