Asko DBI664THXXLS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Asko |
| SKU: | DBI664THXXLS |
| Specifications | |
| Condensate Dry: | Yes |
| Status Light: | Yes |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | Yes |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Minimum Height: | 34" |
| Soil Sensor: | No |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 42 dBA |
| Handle Style: | Tubular Handle |
| Water Softener: | No |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | No |
| Adjustable Racks: | No |
| Delay Wash: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Warranty Terms: | Limited 2 Year Parts and Labor |
| Number of Racks: | 3 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Filter: | Self-Cleaning |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| series: | 40 |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Cutout Height: | 34.5" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 11 |
| Volts: | 115 Volts |
| Depth: | 24.375" |
| Height: | 34" |
| Width: | 23.875" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 16 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |