DCS DD24DPT Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | DCS |
| SKU: | DD24DPT |
| Specifications | |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Volts: | 120 Volts |
| Amps: | 15A |
| ADA Compliant: | No |
| Energy Star: | No |
| Star-K Certified: | No |
| China/Crystal Setting: | No |
| Dry Type: | Vented |
| Delay Start: | Yes |
| Cycles: | 9 |
| Water Filtration: | No |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | No |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Adjustable Upper Rack: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| Electronic Display: | Yes |
| Control Type: | Digital |
| Total Capacity: | 12 Place Settings |
| Height: | 35" |
| Depth: | 22.6875" |
| Width: | 23.8125" |
| Accepts Panels: | No |
| Color: | Stainless Steel |
| Type: | Drawers |