DCS DD24SV2T7 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | DCS |
| SKU: | DD24SV2T7 |
| Specifications | |
| Depth: | 22.6875" |
| Fan Dry: | Yes |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | Yes |
| Minimum Height: | 22.688" |
| Amps at 120 Volts: | 5.8 Amps |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Warranty Terms: | Limited 1 Year Parts and Labor |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 9 |
| Volts: | 120 Volts |
| Height: | 17.875" |
| Width: | 23.813" |
| Type: | Drawers |
| Capacity: | 7 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |