Electrolux Icon E24ID75SPS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Electrolux Icon |
| SKU: | E24ID75SPS |
| Specifications | |
| Depth with Door Opened: | 50.25" |
| Condensate Dry: | No |
| Status Light: | Yes |
| Fan Dry: | No |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | Yes |
| Touch Sensitive Controls: | Yes |
| Soil Sensor: | No |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 45 dBA |
| Water Softener: | No |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | Yes |
| Heated Dry: | No |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Air Dry: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Number of Racks: | 3 |
| Wash Levels: | 5 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | No |
| Silverware Basket: | Yes |
| series: | Professional |
| Interior Light: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Cutout Height: | 34" - 35.75" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 9 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24.25" |
| Height: | 33.75" |
| Width: | 23.75" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 12 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |