| Basic Info |
| Brand: | Electrolux |
| SKU: | EI24CD35RS |
| Specifications |
| Video Demo: | https://www.youtube.com/embed/UqhH-c5C59Y |
| Status Light: | No |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | Yes |
| Touch Sensitive Controls: | Yes |
| Integrated Air Gap on Supply: | Yes |
| Rack Handle: | Yes |
| Max Dry: | Yes |
| Water Usage - Normal Cycle: | 3.4-7 Gallon |
| Soil Sensor: | No |
| NSF Certified Sanitize Option: | Yes |
| Max Height: | 34.875" |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Water Inlet Location: | Left Bottom Front |
| Noise Level: | 49 dBA |
| Heat/No Heat Dry: | Yes |
| Hi-Temp Wash: | Yes |
| Power Supply Location: | Right Bottom Front |
| Water Pressure: | 15-120 PSI |
| Rinse Only Cycle: | No |
| Depth with Door at 90 Degrees: | 49.875" |
| NSF Certified: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Frequency: | 60 Hz |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | No |
| Silverware Basket: | 3-Piece Split |
| Cup Shelf: | Yes |
| series: | IQ-Touch |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Delay Start: | 2-4-6 Hours |
| Rack Material: | Nylon |
| Fold-Down Tines: | 4 Rows |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24.625" |
| Height: | 33.875" |
| Width: | 23.75" |
| Type: | Built In |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |