Electrolux EI24ID30QW Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Electrolux |
| SKU: | EI24ID30QW |
| Specifications | |
| Video Demo: | https://www.youtube.com/embed/lr6uApchRDo |
| Status Light: | Yes |
| Fan Dry: | No |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Silverware Basket Location: | In Rack |
| Hard Food Disposer or Filtration: | Filtration |
| Depth - Door Shut (without Handle): | 24.25" |
| Depth - Door Shut (with Handle): | 25" |
| Custom Door Panel Ready: | No |
| Certifications and Listings: | 4-UL Certified NSF Listed |
| Soil Sensor: | Yes |
| Color Class: | White |
| Energy Efficiency Tier Rating: | Tier I |
| Color/Finish Family: | Black |
| Noise Level: | 49 dBA |
| Amperage (amps): | 15 |
| Steam Function: | No |
| Water Pressure: | 15-120 PSI |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Air Dry: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Cut-Out Height: | 34-35.75" |
| Energy Consumption (kWh/year): | 260 |
| Color/Finish: | Black |
| Detergent Dispenser: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | No |
| Delay Start Option: | Yes |
| Depth with Door Open 90 Degrees: | 50.25" |
| Door Style: | Top Control |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Rack Material: | Nylon |
| Cutout Height: | 34 - 35.75" |
| Cutout Width: | 24" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 9 |
| Volts: | 120 Volts |
| Control Type: | Touch |
| Depth: | 24.25" |
| Height: | 33.75-35.75" |
| Width: | 23.75" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | No |
| Weight: | 98 lb. |
| Color: | White |