Electrolux EIDW5705PB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Electrolux |
| SKU: | EIDW5705PB |
| Specifications | |
| Water Usage - Normal Cycle: | 4.9 - 8.5 Gallons |
| Luxury-Glide System: | Yes |
| Luxury-HoldTM Door: | Yes |
| AquaLuxTM Direct Delivery Wash System: | Yes |
| Adjustable Rinse Aid Dispenser with Indicator: | Yes |
| Eco-Wash: | Yes |
| Auto Wash: | Yes |
| NSF Certified Sanitize Option: | Yes |
| Warranty Conditions: | Parts and Labor |
| Color Class: | Other |
| Connected Load (kW Rating) @ 120V: | 1.44 kW |
| Depth with door at 90: | 49-7/8" |
| Delay Start (hours): | 1 - 24 Hours |
| Rack Handles: | Yes |
| China Crystal: | Yes |
| Adjustable Height: | Yes |
| Noise Level: | 50 dBA |
| Amps @ 120 Volts: | 9.0 amps |
| Water Pressure (PSI): | 15 - 120 PSI |
| Rack System: | Maximum |
| Door Design: | Slab Door |
| Smart Soil Sensor: | Yes |
| Hi-Temp Wash: | Yes |
| Energy Star Certified: | Yes |
| Adjustable Leveling Legs: | Yes |
| Interior: | Stainless Steel |
| NSF Certified: | Yes |
| Tub Design: | Tall-Tub Design |
| Voltage Rating: | 120V 60Hz |
| Cut-Out Height: | 35" |
| Cut-Out Width: | 24" |
| Control Panel: | Fully Integrated |
| Warranty Terms: | 1 Year |
| Rinse Only: | Yes |
| Wash Levels: | 5 |
| Normal: | Yes |
| Quick Wash: | Yes |
| Silverware Basket: | 3-Piece Splittable |
| Cup Shelf: | 2 |
| Controls: | IQ-TouchTM |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Cycles: | 6 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24.625" |
| Height: | 33.875" |
| Width: | 23.75" |
| Type: | Built-in |
| Energy Star: | Yes |
| Weight: | 78 lbs |
| Color: | Black |