| Basic Info |
| Brand: | Electrolux |
| SKU: | EIDW5905JS |
| Specifications |
| Video Demo: | http://content.webcollage.net/appliancesconnection/product-content-page?wcpid=electroluxus-eidw5905j |
| Color Class: | Stainless Steel |
| CEE Rating: | Not Available |
| Noise Level: | 50 dBA |
| Star-K Certified: | No |
| Quick Wash: | Yes |
| series: | IQ-Touch |
| NSF Certified Rinse: | Yes |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | No |
| Dry Type: | Vented |
| Delay Start: | Yes |
| Number of Spray Arms: | 3 |
| Rack Material: | Nylon |
| Fold-Down Tines: | Yes |
| Adjustable Upper Rack: | Yes |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | Yes |
| China/Crystal Setting: | No |
| Water Heating: | Yes |
| Water Filtration: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| Electronic Display: | No |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15A |
| Cycles: | 9 |
| Volts: | 120 Volts |
| Total Capacity: | 16 Place Settings |
| Control Type: | TouchPad |
| Depth: | 24.625" |
| Height: | 33.875" |
| Width: | 23.75" |
| Type: | Built-in |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |