| Basic Info |
| Brand: | Electrolux |
| SKU: | EIDW6105GW |
| Specifications |
| Video Demo: | http://webapps.easy2.com/cm/masterflash/generic_index.asp?page_id=36214332&buyhide=1 |
| Warranty Conditions: | Parts and Labor |
| CEE Rating: | Tier I |
| Noise Level: | 45 dBA |
| Warranty Terms: | 1 Year |
| Quick Wash: | Yes |
| series: | IQ-Touch |
| NSF Certified Rinse: | Yes |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | No |
| Dry Type: | Both |
| Delay Start: | Yes |
| Number of Spray Arms: | 3 |
| Rack Material: | Nylon |
| Fold-Down Tines: | Yes |
| Adjustable Upper Rack: | Yes |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | Yes |
| China/Crystal Setting: | No |
| Water Heating: | Yes |
| Water Filtration: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| Electronic Display: | No |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15A |
| Cycles: | 6 |
| Volts: | 120 Volts |
| Total Capacity: | 14 Place Settings |
| Control Type: | Digital |
| Depth: | 24.625" |
| Height: | 33.875" |
| Width: | 23.75" |
| Type: | Built-in |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | White |