| Basic Info |
| Brand: | Electrolux |
| SKU: | EW24ID70QT |
| Specifications |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Air Dry: | Yes |
| Touch Sensitive Controls: | Yes |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | Yes |
| Soil Sensor: | Yes |
| Color Class: | Panel Ready |
| Noise Level: | 47 dBA |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | Yes |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Video Demo: | https://www.youtube.com/embed/HK9MSopP49k |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Number of Racks: | 3 |
| Filter: | Manual |
| Quick Wash: | No |
| Delicate Cycle: | No |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Rack Material: | Nylon |
| Cutout Height: | 34-35.75" |
| Cutout Width: | 24" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | Yes |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 8 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24.625" |
| Height: | 50.25" |
| Width: | 23.75" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Weight: | 98 lb. |
| Color: | Custom Panel Ready |