| Basic Info |
| Brand: | Fagor |
| SKU: | AD21W |
| Specifications |
| Capacity: | 22 Racks-Per-Hour |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Max. Clearance: | 10.5" |
| NEMA Plug: | 6-20P |
| Wash Pump Motor: | 1/3 HP |
| Electric Booster Heater: | 2.8 kw |
| Electric Wash Tank Heater: | 2 kw |
| Total Time: | 90 sec. |
| Rinse Time: | 15 sec. |
| Dwell: | 5 sec. |
| Wash Time: | 70 sec. |
| Wash Temperature: | 150 F / 66 C |
| Flow Rinse Pressure: | 25 PSI |
| Inlet Temperature (Optimum): | 140 F / 60 C |
| Gallons Per Cycles: | .65 gal. / 2.4 liter |
| Gallons Per Hr.: | 17.6 gal. / 66.6 liter |
| Wash Tank Capacity: | 4 gal. / 15.4 liter |
| Glasses Capacity(Per Hr.): | 972 |
| Racks Capacity (Per Hr.): | 27 |
| Rinse Temperature: | 190 F / 88 C |
| Labor Warranty: | 90 Days |
| Parts Warranty: | 1 yr. |
| Shipping Weight: | 105 lbs. |
| Exterior Width: | 19" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Cycles: | 3 |
| Depth: | 20.5" |
| Height: | 28.33" |
| Width: | 18.5" |
| Type: | Built-in |
| Energy Star: | No |