| Basic Info |
| Brand: | Fagor |
| SKU: | LFA45X |
| Specifications |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Soil Sensor: | No |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 55 dBA |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | No |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Number of Racks: | 2 |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | No |
| Exterior Width: | 18" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Rack Material: | Nylon |
| Cutout Height: | 35" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 18" |
| Wattage: | 1100 Watts |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | Yes |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 6 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 22" |
| Height: | 32.4" |
| Width: | 17.7" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 10 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |