Frigidaire Professional FPID2486TF Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Frigidaire Professional |
| SKU: | FPID2486TF |
| Specifications | |
| Number of Cycles: | 8 |
| NSF Certified: | Yes |
| Soil Sensor: | Yes |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Rack Handles: | Yes |
| Noise Level: | 52 dBA |
| Multi Speeds: | 3 |
| Hi-Temp Wash: | Yes |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Control Lock: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Number of Racks: | 2 |
| Wash Levels: | 5 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Filter: | Manual |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Cup Shelf: | 2 |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Rack Material: | Nylon |
| Cutout Height: | 34.75" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 8 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 25" |
| Height: | 35" |
| Width: | 24" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |