Frigidaire FBD2400KB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Frigidaire |
| SKU: | FBD2400KB |
| Specifications | |
| Made in USA: | Yes |
| Condensate Dry: | No |
| Fan Dry: | No |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Color Class: | Black |
| Noise Level: | 62 dBA |
| Water Softener: | No |
| Rinse Only Cycle: | No |
| Heated Dry: | Yes |
| Adjustable Racks: | No |
| Air Dry: | No |
| Delay Wash: | No |
| Detergent Dispenser: | Yes |
| Tub Material: | Plastic |
| Warranty Terms: | 1 Year |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Filter: | Self-Cleaning |
| Quick Wash: | No |
| Delicate Cycle: | No |
| Silverware Basket: | Base |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Number of Spray Arms: | 2 |
| Rack Material: | PVC |
| Temperature Settings: | 2 |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 2 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 25" |
| Height: | 33.5" |
| Width: | 24" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 12 Place Settings |
| Energy Star: | No |
| Color: | Black |