Frigidaire FDB1100RHM Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Frigidaire |
| SKU: | FDB1100RHM |
| Specifications | |
| Color Class: | Stainless Look |
| Volts: | 120 Volts |
| Amps: | 15A |
| Energy Star: | Yes |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | No |
| China/Crystal Setting: | No |
| Quick Wash: | Yes |
| NSF Certified Rinse: | Yes |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Dry Type: | Both |
| Delay Start: | Yes |
| Cycles: | 5 |
| Water Heating: | Yes |
| Water Filtration: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Number of Spray Arms: | 2 |
| Stainless Steel Interior: | No |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Rack Material: | PVC |
| Fold-Down Tines: | No |
| Adjustable Upper Rack: | No |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| Electronic Display: | No |
| Control Type: | TouchPad |
| Total Capacity: | 12 Place Settings |
| Height: | 33.5" |
| Depth: | 25" |
| Width: | 24" |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Color: | Stainless Steel |
| Type: | Built-in |