Frigidaire FFBD1831UW Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Frigidaire |
| SKU: | FFBD1831UW |
| Specifications | |
| Color Class: | White |
| Status Light: | Yes |
| Steam Wash: | No |
| Touch Sensitive Controls: | Yes |
| Noise Level: | 52 dBA |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Adjustable Racks: | No |
| Delay Wash: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Filter: | Self-Cleaning |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Exterior Width: | 18" |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Rack Material: | Nylon |
| Cutout Height: | 33.5" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 17.625" |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | Yes |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 6 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 22.5" |
| Height: | 32.5" |
| Width: | 17.625" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 8 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | White |