| Basic Info |
| Brand: | Frigidaire |
| SKU: | FFBD2406NB |
| Specifications |
| Color Class: | Black |
| Condensate Dry: | No |
| Status Light: | Yes |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Soil Sensor: | No |
| Noise Level: | 60 dBA |
| Water Softener: | No |
| Rinse Only Cycle: | No |
| Heated Dry: | Yes |
| Adjustable Racks: | No |
| Delay Wash: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Video Demo: | http://webapps.easy2.com/cm/masterflash/generic_index.asp?page_id=36454348&buyhide=1 |
| Tub Material: | Plastic |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | No |
| Delicate Cycle: | No |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Delay Start: | Yes |
| Rack Material: | PVC |
| Cutout Height: | 24.25" - 25.25" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Water Heating: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 3 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 25" |
| Height: | 33.5" |
| Width: | 24" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | No |
| Color: | Black |