Frigidaire FFBD2407LQ Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Frigidaire |
| SKU: | FFBD2407LQ |
| Specifications | |
| Color Class: | Bisque |
| series: | Frigidaire |
| CEE Rating: | Not Available |
| Door Latch: | Squeeze Latch |
| Multi Speeds: | No |
| Filter Trap: | Removeable |
| Smart Soil Sensor: | No |
| Hi-Temp Wash: | Yes |
| Controls Lock: | Yes |
| ADA: | No |
| Tub Design: | Tall Tub |
| Video Demo: | http://webapps.easy2.com/cm/masterflash/generic_index.asp?page_id=36213107 |
| Digital Display: | No |
| Star-K Certified: | No |
| Tub Material: | Plastic |
| Wash Levels: | 5 |
| Food Disposer: | Yes |
| Filter: | Plastic |
| Door Handle: | No |
| Wash System: | Precision |
| Drying System: | Static |
| Sound Package: | UltraQuiet II |
| Quick Wash: | No |
| NSF Certified Rinse: | No |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | No |
| Dry Type: | Heated |
| Delay Start: | Yes |
| Number of Spray Arms: | 2 |
| Rack Material: | PVC |
| Fold-Down Tines: | No |
| Adjustable Upper Rack: | No |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | No |
| China/Crystal Setting: | No |
| Water Filtration: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | No |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| Electronic Display: | No |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 10A |
| Cycles: | 3 |
| Volts: | 120 Volts |
| Control Type: | Electronic Touch |
| Depth: | 25" |
| Height: | 35" |
| Width: | 24" |
| Type: | Built-in |
| Total Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Weight: | 60 lb |
| Color: | Bisque |