| Basic Info |
| Brand: | Frigidaire |
| SKU: | FFBD2409LW |
| Specifications |
| Color Class: | White |
| Usage: | Residential |
| Cutlery Tray: | Yes |
| ADA Compliant: | No |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| NSF Certi. Sanitize Rinse: | Yes |
| Amps @ 120 Volts: | 10.0 |
| Water Pressure (PSI): | 20 - 120 |
| Water Usage (Gallons): | 6.0 |
| Levelling Legs: | 4 |
| Integral Air Gap on Supply: | Yes |
| Cut-out Width (Min.): | 24" |
| Height (Min.): | 33-1/2" |
| Height (Max.): | 35" |
| Depth with Door 90" Open: | 49-1/4" |
| Lower Rack Type: | Deluxe |
| Height Clearance: | 10-5/8" |
| Upper Rack Type: | Deluxe |
| Plate - Height Clearance: | 8" |
| Rack Coating: | PVC |
| Rack System: | Better |
| Start / Cancel: | Yes |
| Heat/No Heat Dry: | Yes |
| Eco Wash: | Yes |
| Pots and Pans: | Yes |
| Filtered Water (%): | 100 |
| Filter Cleaning Type: | Self Cleaning |
| Decibel level (dB): | 55 |
| Meets ASSE 1006 Requirements: | Yes |
| NSF: | Yes |
| Door Latch: | Squeeze Latch |
| Filter Trap: | Removable |
| Hi-Temp Wash: | Yes |
| Energy Star Certified: | Yes |
| Controls Lock: | Yes |
| Power Supply Location: | Right |
| Interior: | White |
| Cut-out Height (Min.): | 34-1/4" |
| Cut-out Height (Max.): | 35-1/4" |
| Cut-out Depth (Min.): | 24" |
| Tub Design: | Tall Tub |
| Video Demo: | http://webapps.easy2.com/cm/masterflash/generic_index.asp?page_id=36213114 |
| Detergent Dispenser: | Yes |
| Tub Material: | Plastic |
| Rinse Only: | Yes |
| Wash Levels: | 5 |
| Food Disposer: | Stainless Steel |
| Normal: | Yes |
| Filter: | Plastic |
| Approximate Shipping Weight: | 64 lbs |
| Wash System: | Precision Direct |
| Drying System: | Active Vent |
| Sound Package: | UltraQuiet III |
| Number of Cycles: | 5 |
| Rack Type: | PVC |
| Silverware Basket: | Ultra I |
| Cup Shelf: | 2 |
| Light: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Adjustable with Indicator |
| Stainless Steel Interior: | No |
| Tall Tub: | Tall-Tub Design |
| Accepts Panels: | No |
| Energy Saver: | Yes |
| Cycles: | 5 |
| Control Type: | Electronic Touch |
| Depth: | 25" |
| Height: | 33.5" |
| Installation Type: | Built-in |
| Width: | 24" |
| Type: | Built-in |
| Total Capacity: | 14 |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | White |