| Basic Info |
| Brand: | Frigidaire |
| SKU: | FFID2423RS |
| Specifications |
| Tub Material: | Plastic |
| Status Light: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | Yes |
| Minimum Cutout Height: | 33.5" |
| Depth to Tub Flange: | 22.5" |
| PSI: | 20-120 |
| NSF International Certification: | Yes |
| SpaceWise Silverware Basket: | Ultra 1 |
| NSF Certified Sanitize Rinse: | Yes |
| dB Level: | 55 |
| Soft Food Disposer: | Yes |
| Wash Levels/Wash Speeds: | 5/1 |
| Interior Design: | Tall Tub |
| Maximum Cutout Height: | 35" |
| Rack Design: | Better |
| Low Rinse-Aid Indicator Light: | Yes |
| Stay-Put Door Hinge Design: | Yes |
| Max. Height: | 35" |
| Soil Sensor: | No |
| Minimum Cutout Depth: | 25" |
| Minimum Cutout Width: | 24" |
| Water Usage: | 4.9 - 8.5 Gallons |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Interior Color: | White |
| Upper Rack Wash Only: | Yes |
| Noise Level: | 55 dBA |
| Integral Air Gap on Supply: | Yes |
| Rack Coating: | Nylon |
| Heat/No Heat Dry: | Yes |
| Door Latch: | Pull Latch |
| Filter Trap: | Self-Cleaning |
| Hi-Temp Wash: | Yes |
| Cup shelves: | 2 |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Adjustable Racks: | No |
| Power Supply Connection Location: | Right Bottom Front |
| Delay Wash: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Voltage Rating: | 120V/60Hz/10A |
| Control Lock: | Yes |
| Heavy: | Yes |
| Number of Racks: | 2 |
| Rinse Only: | Yes |
| Normal: | Yes |
| Filter: | Self-Cleaning |
| Quick Wash: | No |
| Delicate Cycle: | No |
| Wash System: | Direct Feed |
| Drying System: | Effortless Dry |
| Sound Package: | UltraQuiet III |
| Number of Cycles: | 4 |
| Depth with Door Open 90 Degrees: | 49.22" |
| Exterior Width: | 24" |
| Leveling Legs: | Yes |
| Hard Food Disposer: | No |
| Delay Start: | 2-4-6 Hours |
| Rack Material: | Nylon |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | No |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 4 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 25" |
| Height: | 33.5" |
| Width: | 24" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 12 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |