| Basic Info |
| Brand: | Frigidaire |
| SKU: | FGBD2435NW |
| Specifications |
| Height Range: | 33.5"-35" |
| Warranty Conditions: | Parts and Labor |
| Color Class: | White |
| Adjustable Height: | Yes |
| Noise Level: | 55 dBA |
| Power Type: | Electrical |
| Video Demo: | http://webapps.easy2.com/cm/masterflash/generic_index.asp?page_id=36315615&buyhide=1 |
| Star-K Certified: | No |
| Warranty Terms: | 1 Year |
| Quick Wash: | No |
| series: | Gallery |
| Width: | 24" |
| NSF Certified Rinse: | Yes |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | No |
| Dry Type: | Both |
| Delay Start: | Yes |
| Rack Material: | PVC |
| Fold-Down Tines: | No |
| Adjustable Upper Rack: | No |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | No |
| China/Crystal Setting: | No |
| Water Heating: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | No |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| Electronic Display: | No |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 10A |
| Cycles: | 4 |
| Volts: | 120 Volts |
| Control Type: | Digital |
| Depth: | 25" |
| Height: | 33.5" |
| Type: | Built-in |
| Total Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | White |