| Basic Info |
| Brand: | Frigidaire |
| SKU: | FGBD2445NQ |
| Specifications |
| Video Demo: | https://www.youtube.com/embed/jyNw6GHf7TU |
| Height Range: | 33.5" - 35" |
| Warranty Conditions: | Parts and Labor |
| Color Class: | Black |
| Adjustable Height: | Yes |
| Noise Level: | 54 dBA |
| Star-K Certified: | No |
| Warranty Terms: | 1 Year |
| Quick Wash: | No |
| Exterior Width: | 24" |
| NSF Certified Rinse: | Yes |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | No |
| Dry Type: | Both |
| Delay Start: | Yes |
| Rack Material: | Nylon |
| Fold-Down Tines: | Yes |
| Adjustable Upper Rack: | Yes |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | Yes |
| China/Crystal Setting: | No |
| Water Heating: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | No |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| Electronic Display: | Yes |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 4 |
| Volts: | 120 Volts |
| Total Capacity: | 14 Place Settings |
| Control Type: | Digital |
| Depth: | 25" |
| Height: | 33.5" |
| Width: | 24" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Bisque |