| Basic Info |
| Brand: | Frigidaire |
| SKU: | FGCD2456QW |
| Specifications |
| Video Demo: | https://www.youtube.com/embed/jyNw6GHf7TU |
| NSF Sanitize: | Yes |
| Spray Arm: | BladeSpray |
| Zone Wash Capable: | Upper Rack Only |
| Color Class: | White |
| Dry System: | Effortless Dry |
| Noise Level: | 51 dBA |
| Rack Coating: | Nylon Pearl Grey |
| Filtration: | Removable stainless steel filter |
| Adjustable Racks: | Adjustable Upper Rack |
| Tub Type: | Stainless Steel |
| Options: | 5 |
| Place Settings: | 14 |
| Quick Wash: | Yes |
| Wash System: | 5 Level Wash |
| Door: | Stay Put |
| LED: | Display |
| Cup Shelf: | 2 Cupshelves with StemWare Grips |
| Sensor: | Soil Sensor |
| Exterior Width: | 23.75" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Delay Start: | 1-24 hours |
| Fold-Down Tines: | 4 Rows Fold Down |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Cycles: | 5 |
| Control Type: | Slim Line with Display |
| Depth: | 24.625" |
| Height: | 34.875" |
| Width: | 24" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | White |