Frigidaire FGHD2455LB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Frigidaire |
| SKU: | FGHD2455LB |
| Specifications | |
| Warranty Conditions: | Parts and Labor |
| Color Class: | Black |
| Start Button Memory: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser Indicator: | Yes |
| Glassware: | No |
| High Temp Rinse: | Yes |
| Food Disposal: | Yes |
| Filter Cleaning: | Removable stainless steel filter |
| Sensor Washing: | ATC with DishSense technology |
| Noise Level: | 51 dBA |
| Hi-Temp Wash: | Yes |
| Unique or Exclusive: | Energy Saver |
| Advanced Technology: | DishSense Technology |
| Pots & Pans: | No |
| Cycle Countdown: | Yes |
| Delay Wash: | Yes 1-24 hours |
| Plate Warmer: | No |
| Sanitary Rinse: | Yes |
| Cycle Status Lights: | Yes |
| Automatic Temperature Control: | Yes |
| Detergent Dispenser: | Yes dual cup |
| Star-K Certified: | No |
| Warranty Terms: | 1 Year |
| Quiet Package: | SilentDesign (54 dBA) |
| Quick Wash: | No |
| Wash System: | 5-level Direct Wash system |
| Control Lockout: | Yes |
| series: | Gallery |
| Exterior Width: | N/A |
| NSF Certified Rinse: | Yes |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | No |
| Dry Type: | Both |
| Delay Start: | Yes |
| Rack Material: | Nylon |
| Fold-Down Tines: | Yes |
| Adjustable Upper Rack: | Yes |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | Yes |
| China/Crystal Setting: | Yes |
| Water Heating: | Yes |
| Water Filtration: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| Electronic Display: | Yes |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 10A |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Total Capacity: | 14 Place Settings |
| Control Type: | Digital |
| Depth: | 25.375" |
| Height: | 34" |
| Width: | 24" |
| Type: | Built-in |
| Capacity: | N/A |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Black |