| Basic Info |
| Brand: | Frigidaire |
| SKU: | FGHD2472PF |
| Specifications |
| Smudge Proof: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Video Demo: | http://content.webcollage.net/appliancesconnection/product-content-page?wcpid=frigidaireus-fghd2472p |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 51 dBA |
| Star-K Certified: | No |
| Quick Wash: | Yes |
| series: | Gallery |
| NSF Certified Rinse: | Yes |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Dry Type: | Both |
| Delay Start: | No |
| Number of Spray Arms: | 2 |
| Rack Material: | Nylon |
| Fold-Down Tines: | Yes |
| Adjustable Upper Rack: | Yes |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | No |
| China/Crystal Setting: | Yes |
| Water Heating: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| Electronic Display: | Yes |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 10A |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Total Capacity: | 14 Place Settings |
| Control Type: | Digital |
| Depth: | 25" |
| Height: | 35" |
| Width: | 24" |
| Type: | Built-in |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |