Frigidaire FGHD2491LB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Frigidaire |
| SKU: | FGHD2491LB |
| Specifications | |
| Color Class: | Black |
| SmartSoil Sensor: | Yes |
| Warranty Conditions: | Parts and Labor |
| CEE Rating: | Tier I |
| Adjustable Rack Height: | Yes |
| Rack Handles: | Yes |
| Rinse Aid Indicator: | Yes |
| Noise Level: | 51 dBA |
| Levelling Legs: | 4 |
| Rack Coating: | Nylon TufRacks |
| Rack System: | Maximum |
| Heat/No Heat Dry: | Yes |
| Door Latch: | Pull Latch |
| Filter Trap: | Removable |
| Hi-Temp Wash: | Yes |
| Controls Lock: | Yes |
| Door Type: | Stay-Put |
| Tub Design: | Tall Tub |
| Heavy: | PowerPlus |
| Digital Display: | Yes |
| Star-K Certified: | No |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Warranty Terms: | 1 Year |
| Rinse Only: | Yes |
| Wash Levels: | 5 |
| Food Disposer: | Yes |
| Normal: | Yes |
| Filter: | Stainless Steel |
| Quick Wash: | No |
| Wash System: | Direct |
| Drying System: | PowerDry |
| Sound Package: | SilentDesign |
| Number of Cycles: | 5 |
| Handle: | Gallery |
| Silverware Basket: | Yes |
| Cup Shelf: | 2 |
| series: | Gallery |
| Light: | Yes |
| Width: | 24" |
| NSF Certified Rinse: | Yes |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Dry Type: | Both |
| Delay Start: | Yes |
| Number of Spray Arms: | 2 |
| Rack Material: | Nylon |
| Fold-Down Tines: | Yes |
| Adjustable Upper Rack: | Yes |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | Yes |
| China/Crystal Setting: | Yes |
| Water Heating: | Yes |
| Water Filtration: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| Electronic Display: | Yes |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Energy Saver: | Yes |
| Amps: | 10A |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Control Type: | Fully Integrated |
| Depth: | 25" |
| Height: | 34" |
| Installation Type: | Built-in |
| Type: | Built-in |
| Total Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Black |