| Basic Info |
| Brand: | Frigidaire |
| SKU: | FGID2466QD |
| Specifications |
| Versa-Tray: | No |
| Status Light: | Yes |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Soft Food Disposer: | Yes |
| Depth (with Door 90 Open): | 49.25" |
| Favorite Cycle: | Yes |
| Folding Bowls Tines: | Yes |
| Satellite Spray Arm: | OrbitClean |
| Color Class: | Black Stainless Steel |
| Made in USA: | Yes |
| Delay Start (hours): | 1 - 24 Hours |
| Rack Options: | 2 |
| Adjustable Rack Height: | Yes |
| Stemware / Champagne Glass Holders: | Yes |
| Rack Handles: | Yes |
| China Crystal: | Yes |
| Noise Level: | 52 dBA |
| Height (Min.): | 33.5" |
| Height Clearance: | 11 |
| Plate - Height Clearance: | 8" - 7.38" |
| Rack Coating: | Nylon TufRacks |
| Heat/No Heat Dry: | Yes |
| Door Latch: | Pull Latch |
| Multi Speeds: | 3 |
| Smart Soil Sensor: | Yes |
| Hi-Temp Wash: | Yes |
| Water Softener: | No |
| Product Weight (lbs): | 78 |
| Cycle Time: | 34 Minutes |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Exterior Finish: | Black Stainless Steel |
| Door Type: | Stay-Put |
| Interior: | Graystone |
| NSF Certified: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Power Supply Connection Location: | Front Right Bottom |
| Delay Wash: | Yes |
| Power Type: | Electric |
| Video Demo: | https://www.youtube.com/embed/jyNw6GHf7TU |
| Control Lock: | Yes |
| Quick: | Yes |
| Heavy: | PowerPlus |
| Digital Display: | Yes |
| Place Settings: | 14 |
| Number of Racks: | 2 |
| Upper Rack: | Yes |
| Wash Levels: | 5 |
| Food Disposer: | Yes |
| Frequency: | 60 Hz |
| Normal: | Yes |
| Quick Wash: | Yes |
| Wash System: | Direct Feed |
| Cup Shelf: | 2 |
| series: | Gallery |
| Exterior Width: | 24" |
| Leveling Legs: | 4 |
| Hard Food Disposer: | No |
| Fold-Down Tines: | 2 Full Rows |
| Cutout Height: | 34.25" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Rinse Aid Dispenser: | Adjustable with Indicator |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Energy Saver: | Yes |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 8 |
| Volts: | 120V |
| Depth: | 25" |
| Height: | 33.5" |
| Installation Type: | Built-in |
| Width: | 24" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Black Stainless Steel |