| Basic Info |
| Brand: | Frigidaire |
| SKU: | FGIP2468UD |
| Specifications |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Condensate Dry: | No |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | Yes |
| Touch Sensitive Controls: | Yes |
| Soil Sensor: | Yes |
| Color Class: | Black Stainless Steel |
| Noise Level: | 49 dBA |
| Water Softener: | No |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Tub Material: | Plastic |
| Warranty Terms: | Limited 1 Year Parts and Labor |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Filter: | Manual |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Rack Material: | Nylon |
| Cutout Height: | 34.25" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 8 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 25" |
| Height: | 35.75" |
| Width: | 24" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Black Stainless Steel |