Frigidaire FMP330RGB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Frigidaire |
| SKU: | FMP330RGB |
| Specifications | |
| Color Class: | Black |
| Energy Star: | No |
| Quick Wash: | Yes |
| NSF Certified Rinse: | No |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | No |
| Dry Type: | Both |
| Delay Start: | Yes |
| Number of Spray Arms: | 1 |
| Rack Material: | Nylon |
| Fold-Down Tines: | No |
| Adjustable Upper Rack: | No |
| Heavy Duty Wash: | No |
| Sensor Clean: | No |
| China/Crystal Setting: | No |
| Water Heating: | Yes |
| Water Filtration: | No |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Full Console |
| Electronic Display: | No |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 10A |
| Cycles: | 4 |
| Control Type: | Digital and Knobs |
| Depth: | 30" |
| Height: | 38.5" |
| Width: | 20.5" |
| Type: | portable |
| Total Capacity: | 8 |
| Volts: | 120 Volts |
| Color: | Black |