Frigidaire LGID2478SF Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Frigidaire |
| SKU: | LGID2478SF |
| Specifications | |
| series: | Gallery |
| Soil Sensor: | Yes |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 49 dBA |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Warranty Terms: | 1 Year of Repairing and Replacing |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Rack Material: | Nylon |
| Cutout Height: | 35.75" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 7 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24.25" |
| Height: | 35.75" |
| Width: | 24" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |