GE ADT521PGJBS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | GE |
| SKU: | ADT521PGJBS |
| Specifications | |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Wattage: | 415/800 Watts |
| Adjustable Racks: | No |
| Delay Wash: | Yes |
| Soil Sensor: | No |
| Status Light: | No |
| Air Dry: | No |
| Fan Dry: | No |
| Rinse Only Cycle: | No |
| Delicate Cycle: | No |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Steam Wash: | Yes |
| Tub Material: | Plastic |
| Number of Racks: | 2 |
| Piranha Hard Food Disposer with removable filter: | Yes |
| Wash Zone - Upper Only, Lower Only: | Yes |
| Automayic HotStart: | Yes |
| LED Status Light on door: | Yes |
| 3 Digit Display Cycle Countdown with Bi-Color: | Yes |
| Delay Start 1-12 Hr.: | Yes |
| "Clean" Light, "Sanitized" Light Cycle Progress Indicators: | 1 |
| Tub Liner: | Plastic |
| CEE: | Tier I |
| Door Liner: | Clean Design with Plastic |
| Sani (NSF Certified): | Yes |
| Start/Reset: | Yes |
| Wash TempBoost: | Yes |
| Steam PreWash: | Yes |
| Dishwasher Cycles: | Auto Sense Heavy Wash Normal Wash |
| Drain Pump: | Yes |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height: | 34.625" |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height: | 33.375" |
| Communication Module: | Required |
| Showroom Power Mode: | Yes |
| Dishwasher Drying Features: | Heated Dry - On/Off |
| Rack Color: | Pearlescent Dark Gray |
| Quiet Features: | Quiet Water Valve Sealed Toe Kick |
| Pressurized Wash Arms: | Lower Middle Upper |
| Connected Home Ready: | RJ45 |
| Color Class: | Black |
| Made in America: | Yes |
| Door Insulation: | Insulation Mastic |
| Outer Wrap: | Insulation Blanket |
| Racking System: | Towerless |
| Audible End-of-Cycle Signal: | Yes |
| Last Cycle Memory: | Yes |
| Noise Level: | 54 dBA |
| Hertz: | 60Hz |
| NSF Certified: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Motor Type: | Single Speed |
| Tub Type: | Tall Tub |
| Number of Options: | 8 |
| Automatic Temperature Control: | Yes |
| Calrod Heater Watts: | 415/800 |
| Latch: | Pull with Handle |
| Upper Rack: | Removable Ball-Tip Tines |
| Lower Rack: | Ball-Tip Tines |
| Dual Pumps and Motors: | Yes |
| Tub and Door Liner: | American Gray Plastic Tub Interior |
| Leveling System: | 4 Leveling Legs |
| Dispenser: | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Warranty Notes: | See written warranty for full details |
| Exterior Style: | Traditional |
| Volts/Hertz/Amps: | 120v; 60Hz; 7.1A |
| Quick Wash: | No |
| Wash System: | 500 Series |
| Water Filtration System: | 100% Filtration with Piranha Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Number of Cycles: | 4 |
| Labor Warranty: | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty: | Limited 1-year entire appliance |
| Handle: | Rounded Handle - Stainless Steel |
| Door Style: | Long Door |
| series: | Artistry |
| Sensor: | Clean Sensor |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | No |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 7.1 Amps |
| Cycles: | 4 |
| Volts: | 120 Volts |
| Control Type: | Top Controls Electronic Tactile Buttons 7 Touchpads |
| Depth: | 24" |
| Height: | 34" |
| Width: | 23.75" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 15 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Black |